חיפוש באתר

חייגו עכשיו

050-420-0291

דיסלקציה פונולוגית

בימינו מאבחנים לקויות למידה שונות בדרגות חומרה מהקל לכבד, כאשר הנפוצה והמוכרת ביותר ביניהן היא דיסלקציה. יש כמה וכמה סוגים של דיסלקציה וכולם מיוחסות להפרעה קוגניטיבית בקליטה והעברה של מידע מהחושים לתרגום, ניתוח, ארגון ועיבוד במוח. מה שגורם להפרעות המוכרות בקריאה ובכתיבה. אחת מהפרעות אלה גורמת ללקות הנקראת דיסלקציה פונולוגית. גם היא מלידה והיא מתאפיינת בכך שילדים רוכשים אוצר מילים דל וקשיי דיבור ניכרים. כמו רוב סוגי הדיסלקציה אפשר לזהות זאת בשנים הראשונות במוסדות החינוך בגלל מעקב הגננות והמורות והצורך של הילדים להשתמש בכישורים אלה במהלך הלימודים. ככל שמגלים זאת מוקדם יותר כך קל יותר להתמודד אתן ולהקנות לילדים הרגלים נכונים להתמודדות עם הלקויות השונות. כך מונעים מהם את הפיגור מאחור בחומר הלימודים ופגיעה בדימוי העצמי שלהם. מי שסובל מלקות זו אינו מבדיל בי הצלילים השונים של המילה ולכן גם לא יבינו שיחה שהם שומעים, במיוחד במקום רועש או עם הסחות דעת כמו גן ילדים וכיתת לימוד.

טיפול שונה בדיסלקציה פונולוגית

מכיוון שאפשר ללמד ילדים להתמודד עם דיסלקציה פונולוגית יש למצוא להם את הדרך לעשות זאת בתנאי סביבה שקטים במיוחד או גישה אחרת לגמרי. בגישת מכון זרחין, למשל, פונים לילדים לא לפי דרישות קוגניטיביות בלבד אלא מפעילים חושים נוספים כדי לעקוף את המכשול הקוגניטיבי ומעניקים להם דרך נוספת להשתמש בחוזקות שלהם. הגישה במכון היא יותר אינטואיטיבית, מה שמרגיע אותם ומאפשר במיוחד ללוקים בלקות זו להירגע ולמצוא פתרונות אחרים להתגבר על המכשול בתרגום אותות השמע שהם מתקשים לפענח. כך הם יכולים ללמוד איך להבין את המילים בנפרד ויחד ולעקוב אחר שיחה. הם ילמדו את המילים שנחוצות להם כדי להביע את עצמם ולהשתלב בחברה. נסו את שיטת זרחין כדי לתת לילדכם סיכוי נוסף להתגבר על לקות הלמידה שלו.

דיסלקציה פונולוגית

דיסלקציה פונולוגית הינה לקות למידה

דיסלקציה פונולוגית הינה לקות למידה הבאה לידי ביטוי ביכולות עיבוד המידע הקולי. כיום, מחקרים מציינים כי דיסלקציה יכולה מגיעה במגוון דרכים ואופנים: החל מקשיים בקריאה, כתיבה וכן הלאה. כאשר אנו מדבר על קשיים בעיבוד המידע הקולי, הכוונה היא לבעייתיות בכל הנוגע אל פיענוח הקול האנושי. סובלים מרגישות נמוכה בכל הקשור למרווחי זמן בתפיסה שמיעתית? מתקשים לבחון את המתרחש סביבכם במרחב רועש? כך או כך, כדי לקבל אבחון מדויק וטיפול מקיף מומלץ לפנות אל מכון זרחין. צוות המומחים של המכון מעניקים פתרון שורשי לבעיות למידה. בין אם מדובר בדיסלקציה, דיסגרפיה או דיסקלקוליה – המטופל יקבל מענה מדויק תוך תמיכה רחבת היקף.

 

דיסלקציה פונולוגית: מידע חשוב

מערכת החינוך בארץ מתמודדת עם תלמידים רבים הסובלים מלקויות למידה שונות. וזאת, כאשר דיסלקציה הינה הנפוצה ביותר. ביטויה של לקות למידה זו הינם מגוונים ביותר – כאשר קשיים תפקודיים בכתיבה וקריאה הינם נפוצים למדי. במקביל לכך, ישנם תלמידים רבים הסובלים מדיסלקציה פונולוגית; לקות אשר באה לידי ביטוי, במרבית המקרים, בקושי בדיבור כמו גם באוצר מילים מצומצם.

במקרים בהם לקות למידה זו איננה זוכה לטיפול נאות, מבוגרים יסבלו מקשיים בעת קריאה ואף איות. כך או כך, בין אם מדובר בילדים או מבוגרים ההתמודדות עם מצב זה היא מורכבת ומאתגרת למדי. בהתאם, חשוב בראש ובראשונה לעבור אבחון. בהתאם לאבחון זה, ניתן יהיה להתחיל בטיפול כמו גם בהוראה המותאמת למצבו של התלמיד.

בין אם מדובר בקשיים בהמרת אותיות לכדי צליל או שמא מדובר בלימוד מילים חדשות – כדי שמלאכת האבחון והטיפול בדיסלקציה הפונולוגית יתבצעו כהלכה, יש לפנות אל מומחים בתחום זה; עובדים בעלי ההכשרה הרלוונטית וניסיון מקיף.

 

אבחון דיסלקציה פונולוגית

כאשר אנו מדברים על דיסלקציה הנוגעת לתחום הפונולוגי, הכוונה היא לרוב לקשיים לעמוד על ההבדלים בין 2 צלילים במסגרת זמן מסוימת. כמו כן, קשיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בקריאה כמו גם בדרך בה בו הטקסט מעביר מסרים כיצד המילים צריכות להישמע. מעוניינים לעבור אבחון ללקות למידה זו? זקוקים לייעוץ וליווי בכל הנוגע לכך? כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם מכון זרחין.

 

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support