חיפוש באתר

חייגו עכשיו

050-420-0291

דיסלקציה שגיאות כתיב

אחת התופעות הנפוצות ביותר שנלווית לדיסלקציה, הן שגיאות כתיב מרובות. רוב הילדים רוכשים את מיומנויות הקריאה במהלך כיתה א'. עד הגיעם לכיתה ב' אנו מצפים מהם לקרוא בשטף יחסי. כחלק מלימודי הקריאה, התלמידים לומדים גם לכתוב. יכולות הקריאה והכתיבה בגיל הזה כמעט שלובות זו בזו. אמנם מיומנות הקריאה ומיומנות הכתיבה נפרדות זו מזו, אך קיים ביניהן קשר חזק.

מתי שגיאות כתיב מעידות על דיסלקציה?

כמעט אין תלמיד שלא מתחיל לכתוב עם שגיאות כתיב ולכן לא כל שגיאת כתיב בתחילת הדרך מלמדת על דיסלקציה בכתיבה. ככל שהתלמיד מתאמן יותר בקריאה ובכתיבה, שגיאות הכתיב משתפרות ממש כשם שהקריאה הופכת ליותר שוטפת. אולם בעוד שרוב התלמידים נלהבים מהשיפור שהם מציגים ומביעים שמחה על כך שכמות השגיאות שלהם פוחתת, התרגול עבור מי שסובל מדיסלקציה עושה את ההיפך: הקריאה מעייפת אותם, הכתיבה מתישה, נוצר תסכול רב, עד שהם נמנעים מקריאה.

יכולת הכתיבה הכרחית עבורנו. באמצעותה אנו מביעים את עצמנו, ניתן לכתוב לעצמנו רעיונות, לשמור ידע, לחלוק חוויות עם אחרים. אנחנו כותבים גם בכתב וגם מקלידים, שומרים דברים לעצמנו וחושפים לעיני כל ברשתות החברתיות. אולם היכולת הזו שעבור רובנו היא פשוטה ולא דורשת הרבה מחשבה, הופכת למשימה כמעט בלתי אפשרית עבור מי שסובל מלקות למידה.

שגיאות הכתיב יכולות להתבטא במספר אופנים. אחת מהן היא שיכול אותיות. זהו מצב שבו באופן קבוע התלמיד בעל הלקות מחליף את סדר האותיות בזמן הכתיבה. כמו למשל את המילה "כבשה" יכתוב "כשבה" מבלי לשים לב או לחשוב בגלל ששגה. סוג נפוץ אחר של טעויות הוא החלפה קבועה בין אותיות עם צליל דומה. למשל לכתוב "טיאטרון" (במקום תיאטרון), או "קביש" (במקום כביש) וכדומה.

הקשיים הללו גורמים לתסכול רב אצל התלמידים. בעוד שחבריהם לכיתה של הלוקים בדיסלקציה מתקדמים ומשתפרים ככל שהם מתרגלים יותר, בעלי הלקויות נותרים במקום ולא משנה כמה פעמים מתקנים אותם או מנסים ללמד אותם כללים – אותן הטעויות חוזרות על עצמן שוב ושוב. דמיינו איך מרגיש ילד במצב הזה, כשהסביבה לא תומכת וילדים אחרים לועגים לו.

כיצד נטפל בשגיאות כתיב? 

יש לקחת את הילדים לאבחון ליקויי למידה אצל ילדים במכון זרחין; מכון מומחה בתחום המציע טיפול אישי. אין לכעוס על הילדים שכותבים בשגיאות כתיב או להכריח אותם לכתוב שוב ושוב ללא ליווי מקצועי. הדבר לא רק שלא יפתור את הבעיה, אלא גם עלול ליצור תסכולים נוספים ואנטיגוניזם כלפיכם, כלפי המורים, וכלפי הכיתה כולה. טיפול מקצועי יפרק את המכשולים וייתן כלים למטופל להתמודד עם הכתיבה.

דיסגרפיה

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support