חיפוש באתר

חייגו עכשיו

050-420-0291

לקויות למידה ומיקוד ראייה

בראיה פועלות שתי מערכות. המערכת המופלאה שמאפשרת לרקמות גוף לקלוט מראות חזותיים. מערכת זו מתפקדת גם כאשר העיניים נעוצות בנקודה אחת, והן אינן זזות בכלל. לצד מערכת זאת קיימת מערכת שרירים עניפה שמאפשרת לעיניים לנוע ולהזיז את המבט מנקודה לנקודה. הבדיקות של רוחק ראיה וקוצר ראיה אינם קשורות לתפקוד של מערכת  השרירים של העין,  אלא הן בוחנות את יכולת העין לראות כאשר היא לא בתזוזה משמעותית. לעומת זאת, בדיקת מיקוד ראיה בודקת את התפקוד התקין של מערכת שרירי העין, בהקשרים מסוימים.

למערכת זו יש קשר ללקויות למידה.  יתכן שילד שסובל מקושי במיקוד ראיה, יכול להסתדר לא רע בתפקוד היומיומי הכללי, לשחק, לשוחח ולטייל עם חברים ומשפחה, והתפקוד הלקוי של שרירי העיניים לא יבוא לידי ביטוי. אולם, ברגע שמדובר בסיטואציה לימודית בכיתה בבית הספר, יתגלו הקשיים. זאת משום שבתהליכי הלמידה המקובלים והסטנדרטיים, נדרשות העיניים לתפקוד ממוקד, ממושך ומאומץ, ואם שרירי העיניים אינם מתפקדים כראוי בהקשרים מסוימים, היכולת להיות שותף לתהליך הלמידה נפגעת.

מאמץ של העין ולקויות למידה

תהליכי הלמידה שדורשים תפקוד מרוכז, ממושך ומאומץ של העין, הם בדרך כלל קריאה מספר או חוברת, והעתקה מהלוח. אלו תחומים שבהם באות לידי ביטוי לקויות למידה שונות. בקריאה הילד נדרש למקד את העיניים בשטח המצומצם של הדף, ולהניע אותם בקצב תקין, מאות לאות, ממילה למילה ומשורה לשורה. בהעתקה מהלוח הילד נדרש להביט לטווח רחוק, ללוח, ומיד להחזיר את  העיניים למחברת, לראייה לטווח קרוב. הפעולה של ההתכנסות וההתרחקות שחוזרת על עצמה שוב ושוב מהווה מאמץ מיוחד לעין.

רמת הקושי של לקויות למידה אלו יכולה להשתנות מילד לילד, וכך גם סוג הקושי. לדוגמה, הפגיעה ביכולת הקריאה יכולה להשתנות מילד לילד. אצל ילד אחד הקושי יכול להיות חמור ולגרום לשיבושים וטעויות רבות בקריאה, ואצל ילד אחר הקושי יכול להיות פחות חמור ולהתבטא בקריאה תקינה אבל איטית. אצל ילד אחד הבעיה יכולה לבוא לידי ביטוי כבר במילים הראשונות שהוא קורא, ואצל ילד אחר הבעיה יכולה להתבטא במלואה רק לאחר מאמץ רב יותר של קריאת כמה שורות.

סוגי ההשפעה על לקויות למידה

קשיי תפקוד: קשיי למידה, חוסר ריכוז, הפרעה בלימודים, הימנעות של הילד מקריאה או מכתיבה, קושי להספיק להעתיק מהלוח, קריאה איטית, קריאה של אותה שורה פעמיים, החלפת אותיות והכנה ממושכת של שיעורי הבית, המצריכה הפסקות מרובות, כל אלו ביטויים של לקויות למידה שקשורים למיקוד ראייה.

 מעבר לקשיי התפקוד הללו, הבעיה עלולה לייצר תסמינים פיזיים, כמו: כאבי ראש, עייפות או נטייה להירדמות בזמן הקריאה, טשטוש או כפילות בראייה, מצמוץ בעיניים, לחץ בעיניים או שפשוף שלהן לעיתים קרובות, תחושה שהעיניים שורפות או מגרדות.

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support