חיפוש באתר

חייגו עכשיו

050-420-0291

טיפול בדיסגרפיה – לכתוב בקלות!

דיסגרפיה – מלקויות הלמידה הנפוצות

אחת מלקויות הלמידה המוכרות היא דיסגרפיה. היא מאובחנת אצל מבוגרים ונוער ילדים, והיא מתבטאת בקושי לכתוב מילים, אם בסדר הנכון שלהן, אם בכתיבה לא ברורה ולא נוחה לקריאה על ידי אחרים, ואם בהפרדה לא נכונה בין המילים.

 כמו כן היא מקשה על האנשים שלוקים בה להתבטא. בדרך זו הם גם לא יכולים להביא לידי ביטוי את הידע שלהם או להשתלב במערכות החינוך והעבודה השונות, משום שכל מה שדורש מהם ביטוי בכתב, מגלה שהם אינם מצליחים לעשות זאת.

התסכול הנלווה

הם נדרשים גם לאמצעי הבעה אחרים ושונים, אולם כתיבה היא עדיין מיומנות נדרשת, שעליהם לרכוש לצרכים רשמיים שונים ולו רק כדי להיבחן בבית הספר ולקבל ציונים. התסכול של אנשים כאלה גדול מאוד, אבל אפשר לאבחן אותם בתהליך נכון כך שיוכלו לפתור קושי זה בחייהם, בעזרת תכנית טיפולית מקצועית שמותאמת לילד או למבוגר.

תרומת הכתיבה לחשיבה

כתיבה היא תהליך שמשולבים בו תפקודים פיזיות ומחשבתיות, שנועד לבטא בסימנים ובצורות גרפיות רעיונות מופשטים שנובעים ממוחו של הכותב. לכתיבה יש חשיבות רבה, משום שהיא תורמת לתהליכי חשיבה, מוציאה ומבטאת את החוויה האישית של הכותב, ומאפשרת זרימה והעמקה במידע.

מערכת החינוך והדיסגרפיה

מעבר לתרומה זו של הכתיבה, היא מהווה כלי למידה בסיסי בבתי הספר היסודיים והתיכוניים.  למרות ההתפתחות הטכנולוגית נראה שבמודע או שלא במודע,  התפיסה המקובלת מבוססת על הנחה שגם בעידן הטכנולוגי שבו אנו מצויים והזמינות הרבה של המכשירים הטכנולוגיים,  יש להנחיל באופן מקסימלי יכולת של כתיבה ברמה טובה לכלל התלמידים.

לאור זאת,  תלמידים הסובלים מקושי בכתיבה מתקשים להתאים את עצמם לדרישות של מערכת החינוך, וכתוצאה מכך עלולים להיווצר פערים בהישגיהם הלימודיים,  וכן ירידה בדימוי העצמי שלהם.  מאחר שכך,  יש חשיבות רבה לדרכי טיפול שיאפשרו להם להשוות את יכולותיהם לבני גילם,  ללא הקלות וללא הנחות,  ולעשות זאת בתהליך מהיר וממוקד.

האם יש תחליף לכתיבה ביד?

ראוי להקדיש התייחסות מפורטת יותר לשאלה האם האמצעים הטכנולוגיים מהווים תחליף ראוי לכתיבה בתהליכי למידה והוראה בכיתה. ובכן, חד משמעית, התשובה היא לא. לכתיבה ביד יש תפקיד קריטי בפיתוח יכולת התפיסה וההבנה, משום שרק הכתיבה ביד יוצרת הזדמנות לאמן את החשיבה במעבר בין תפיסה הכלל  לתפיסת הפרט, במצב של פערים כה גדולים ביניהם. האימון הזה סולל בחשיבה נתיבי הבנה שלא יכולים להיווצר בדרך אחרת, ובמילים פשוטות: כתיבה מפתחת את כלי החשיבה.

מיומנות חשובה ביותר

החינוך בבית הספר היסודי נועד בעיקר להקנות לתלמידים מיומנויות למידה ולפתח אצלם יכולות, הרגלים, כלים ותפיסות של למידה. מכיוון שכך, לצד הקניית כישורי הקריאה והבנת הנקרא, תופסת הכתיבה על דף עם עפרון, תפקיד חשוב מאין כמותו בשדה הלמידה וההוראה בכיתה. לא משנה כמה מתקדמת הטכנולוגיה שבידינו, עלינו לחתור לכך שהתלמידים ידעו לכתוב ביד, יאהבו לכתוב ביד, ויתרגלו זאת בהיקף מספיק.

קושי גרפו מוטורי בכתיבה

קושי זה מתבטא במגבלה שמונעת מהכותב להניע את היד ולשרטט את האותיות והמילים על הדף בצורה נכונה.  החיבור בין הגרפו – שרטוט צורת האותיות ורצף האותיות,   למוטורי – תנועת היד והאצבעות,  אינו פועל כראוי.  כתוצאה מכך הכותב חווה את הכתיבה כתהליך מורכב ומייגע,  צורת האותיות אינה ברורה,  המרחק בין אות לאות ובין מילה למילה אינו מדויק,  השורות אינן ישרות,  והתוצאה הכללית מאכזבת.

ישנן דרגות שונות בקושי גרפו מוטורי,  והיא משתנה מאדם לאדם,  אולם המשותף לכל מי שסובל מקושי זה, הוא תפיסה שלילית ביחס לכתיבה ונטייה להימנע ממנה.

חשיבות הטיפול בדיסגרפיה

מלבד ההרגשה השלילית אצל ילדים הסובלים מדיסגרפיה, בשל השוני שביניהם לבין ילדים אחרים, התסכול שנוצר אצלם מוביל לפגיעה בערך העצמי ובדימוי העצמי. הקשיים המתמשכים מעצימים את התסכול, ומורידים את  המוטיבציה להצליח להתגבר על כך. כלומר, לא רק הקושי הקוגניטיבי הוא הבעיה, אלא גם הקשיים הרגשיים שנובעים כתוצאה מכך.

טיפול מותאם הכרחי

הליווי האישי שמעניקים לילדים אלה חשוב לאין ערוך כמובן, אבל גם השיטה שנוקטים בטיפול וכל אבחון דיסגרפיה. תכנית הטיפול המיוחדת לאנשים אלה, מחייבת שימוש בחושים ובמיומנויות השונות שקיימות אצל האדם. לכן בשיטת מכון זרחין פיתחו את השיטה שנשענת על אינטואיציה וחיבור בין המטפל למטופל, תוך שימוש בחושים אחרים. זאת כדי לתקן ולסלק מכשולים שונים שהחשיבה של הילד  מערימה עליו, בדרך לכתיבה נכונה וקריאה.

מיגור הדיסגרפיה

 אפשר להתגבר על דיסגרפיה כאשר מצליחים לפתח מיומנויות חושיות אחרות שמצליחות לתקן על הנתקים הקוגניטיביים, ובשיטת מכון זרחין אפשר לשמוע על כך וללמוד עוד איך אפשר לעזור לילדים ולמבוגרים לתקן את הבעיה.

התוצאה של הטיפול המדויק שלנו, היא שלאחר סדרת טיפולים קשיי העיבוד נעלמים, ואיתם נעלמים גם הקשיים הגרפומוטוריים. אנו מביאים לסילוק הגורם לבעיה, וכך הבעיה נעלמת מאליה.

הוספה – מחקרים על חשיבות הכתיבה

מחקר מ–2012 שנוהל על ידי קרין ג'יימס, פסיכולוגית מאוניברסיטת אינדיאנה, מספק חיזוק לתפיסה של חשיבות הכתיבה.  החוקרים הציגו בפני ילדים שטרם למדו קרוא וכתוב צורה כלשהי וביקשו מהם לשחזר אותה באחת משלוש דרכים: לשחזר את הצורה על גבי נייר ובו קווי מתאר מקווקווים; לצייר אותה על נייר לבן ריק; או להקליד אותה במחשב. לאחר מכן החוקרים סרקו את מוחם והראו להם שוב את האות או הצורה.

החוקרים מצאו שבקרב הילדים שציירו את האות בקו חופשי ניכרה עלייה בפעילות בשלושה אזורים במוחם, שבדרך כלל פעילים אצל מבוגרים כשהם קוראים וכותבים. מנגד, אצל ילדים שהקלידו את האות או העתיקו אותה, לא נמצאה השפעה דומה.

ילדים שרוכשים תחילה מיומנות בכתיבה ביד לומדים לקרוא מהר יותר, ובנוסף הם נהנים מיתרון מבחינת יכולתם ליצור רעיונות ולאגור מידע. "כשאנחנו כותבים מופעל אוטומטית מעגל עצבי ייחודי", אומר סטניסלס דאן, פסיכולוג בקולג' הצרפתי שבפריז. "נראה שהמעגל ממלא תפקיד שלא היינו מודעים לו והלימוד נהיה קל יותר", הוא מוסיף ( NYT 2014 ).

 

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support