חיפוש באתר

חייגו עכשיו

050-420-0291

טיפול בדיסגרפיה – לכתוב בקלות!

מה זה כתיבה ומדוע היא חשובה?

כתיבה היא תהליך שמשולבים בו תפקודים פיזיות ומחשבתיות, שנועד לבטא בסימנים ובצורות גרפיות רעיונות מופשטים שנובעים ממוחו של הכותב. לכתיבה יש חשיבות רבה, משום שהיא תורמת לתהליכי חשיבה, מוציאה ומבטאת את החוויה האישית של הכותב, ומאפשרת זרימה והעמקה במידע.

מעבר לתרומה זו של הכתיבה, היא מהווה כלי למידה בסיסי בבתי הספר היסודיים והתיכוניים.  למרות ההתפתחות הטכנולוגית נראה שבמודע או שלא במודע,  התפיסה המקובלת מבוססת על הנחה שגם בעידן הטכנולוגי שבו אנו מצויים והזמינות הרבה של המכשירים הטכנולוגיים,  יש להנחיל באופן מקסימלי יכולת של כתיבה ברמה טובה לכלל התלמידים.

לאור זאת,  תלמידים הסובלים מקושי בכתיבה מתקשים להתאים את עצמם לדרישות של מערכת החינוך, וכתוצאה מכך עלולים להיווצר פערים בהישגיהם הלימודיים,  וכן ירידה בדימוי העצמי שלהם.  מאחר שכך,  יש חשיבות רבה לדרכי טיפול שיאפשרו להם להשוות את יכולותיהם לבני גילם,  ללא הקלות וללא הנחות,  ולעשות זאת בתהליך מהיר וממוקד.

מה נחשב לקושי גרפו מוטורי בכתיבה?

קושי זה מתבטא במגבלה שמונעת מהכותב להניע את היד ולשרטט את האותיות והמילים על הדף בצורה נכונה.  החיבור בין הגרפו – שרטוט צורת האותיות ורצף האותיות,   למוטורי – תנועת היד והאצבעות,  אינו פועל כראוי.  כתוצאה מכך הכותב חווה את הכתיבה כתהליך מורכב ומייגע,  צורת האותיות אינה ברורה,  המרחק בין אות לאות ובין מילה למילה אינו מדויק,  השורות אינן ישרות,  והתוצאה הכללית מאכזבת.

ישנן דרגות שונות בקושי גרפו מוטורי,  והיא משתנה מאדם לאדם,  אולם המשותף לכל מי שסובל מקושי זה, הוא תפיסה שלילית ביחס לכתיבה ונטייה להימנע ממנה.

ממה נובע קושי גרפו מוטורי בכתיבה?

לפי הגישה שלנו,  גם קושי גרפו מוטורי נובע מאותו מאותו שורש, כמו כמעט כל קשיי הלמידה, והוא קושי בתהליך העיבוד שבחשיבה. העיבוד הוא השלב שמחבר בין הרצון לכתוב לבין ביצוע הכתיבה בפועל. עיבוד הוא השלב המכין לביצוע, תוכנית הפעולה שעליה מבוססת הכתיבה. ניתן לדמות את העיבוד כתהליך שמוקרן על גבי מסך פנימי במחשבתו  של הכותב, והביצוע הוא יישום של מה שמופיע על מסך זה.  

בבעיה גרפו מוטורית, קשיי העיבוד מתבטאים בכך  שהילד אינו מסוגל לראות את האותיות, המילים והשורות בצורה נכונה, עם שמירה על פרופורציות של גודל ושל מרחק ביניהם. באותו אופן שהביצוע של הכתיבה אינו מדויק ולוקה בחסר, כך תכנית הביצוע, שהיא העיבוד שבמחשבה של מה שהילד רוצה לכתוב, בנויה עם פרופורציות לא נכונות, ומכך נובעות השגיאות בביצוע.

מה הגישה הטיפולית שלנו?

הניסיון הרב שלנו מוכיח שניתן לתקן את יכולת העיבוד ולפתור את בעיית הכתיבה מהשורש. על מנת לפעול זאת יש לקדם ולעורר את הרצון הפנימי של המטופל לגלות את הכוחות הטמונים בו. אנו משתמשים במספר כלים כדי להשיג זאת, וביניהם: העברת מסר ברור וגלוי של   בטחון מלא ביכולתו לפתור את בעייתו מהשורש, טיפול בגובה העיניים בו הילד נמצא במרכז, עיסוק בחוויות אישיות של הילד, וגישה טיפולית דינמית ומקורית שמתאימה עצמה כל העת למצבו של המטופל. במהלך הטיפול, אנו מקפידים לשמור על ערנות ושיתוף פעולה מלא של המטופל כל העת, באמצעות שילוב הומור בשיח הטיפולי ושיחה אודות נושאים מעולמו של הילד.

את כוח הרצון שמתגלה אצל הילד, אנו מנצלים באמצעות  הכלים הייחודיים של שיטתנו,  לתיקון  הנתק החשיבתי ששורר בתהליך העיבוד של המידע.

בניגוד לגישה המקובלת אנחנו לא מתמקדים רק בתרגול חוזר ונשנה של כתיבה נכונה, אלא מתערבים קודם כל בתהליכי העיבוד שבמחשבה, שמהווים כאמור את השלב המקדים לביצוע הכתיבה. אם להמשיך בדימוי שציינו קודם, המטרה היא שכשהילד מתבונן במסך הפנימי שבמחשבתו על תכנית הכתיבה שלו, הוא יראה אותה בצורה נכונה. כלומר שהוא יהיה מסוגל לראות טקסט כתוב בצורה תקינה ומסודרת, עם אותיות בגודל זהה ומרחק מתאים בין מילים ובין שורות.

 מאחר  שההתמקדות שלנו היא בעיבוד המידע שמתרחש ב"מסך" שבמחשבתו של הילד, אנחנו משתמשים בדרך טיפול מקורית שמסתייעת מעבר לכתיבה ביד, גם בחוש הראיה והתנועה, שקשורות אף הן לעיבוד המידע במחשבה. אנחנו משלבים בתרגול של תכנית כתיבה נכונה חושים כמו דיבור, שמיעה, מגע, תנועה וראיה, בדרכי תרגול שונות ומלמדים ומכוונים את הילד לדייק ולראות נכון.

התוצאה של הטיפול המדויק שלנו, היא שלאחר סדרת טיפולים קשיי העיבוד נעלמים, ואיתם נעלמים גם הקשיים הגרפומוטוריים. אנו מביאים לסילוק הגורם לבעיה, וכך הבעיה נעלמת מאליה.

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support